piątek, 13 listopada 2015

Stal

Stal wykorzystywana jest na każdym kroku. Warto jednak przybliżyć i zapoznać się z właściwościami oraz składem tego stopu.

Stal to stop żelaza z węglem, obrobiony w sposób bardzo plastyczny w warunkach cieplnych. Zawartość węgla wynosi w nim jedynie 2,10% co stanowi o granicznej rozpuszczalności węgla w pierwiastku żelaza. Sam węgiel występuje najczęściej w postaci perlitu płytkowego. Coraz częściej szczególnie przy wysokiej zawartości węgla, cementyt występuje pod postacią kulkowych ziaren ferrytu.

Stal

Stal to nie tylko węgiel i żelazo, ale również inne składniki. Zaliczane są do nich głównie stopy metali jak chrom nikiel, mangan, wolfram czy te miedź. Ponadto możemy się spotkać z tzw. pierwiastkami zanieczyszczeniowymi w postaci tlenu siarki i fosforu.

Stal otrzymujemy się w procesie świeżenia z surówki. Pierwotnym produktem hutniczym jest staliwo, które po przerobieniu podczas obróbki plastycznej daje stal. Najczęstszymi wyrobami stalowymi są elementy balustrad, pręty, rury, profile czyli płaskowniki, kątowniki oraz blachy.


Stal możemy sklasyfikować oraz podzielić według różnych kryteriów. Poniżej kilka z nich:
- ze względu na skład chemiczny
* stal węglowa
* stal stopowa

-ze względu na zawartość węgla
* niskostopowa
* średniostopowa
* wysokostopowa

- ze wględu na stopień czystości
* zwykłej jakści
* wyższej jakości
* najwyższej jakości

- ze względu na zastosowanie
* stal konstrukcyjna
* stal narzędziowa
* stal specjalna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz